Rozwiązania, które pomogą Ci poradzić sobie z przewlekłym bólem plecówPrzewlekły ból pleców to nie żart. Może być wyniszczający, znacząco wpływać na jakość życia i utrudniać nawet proste zadania. Chociaż nie ma magicznego lekarstwa na przewlekły ból pleców, są sposoby, aby sobie z nim poradzić. Oto trzy strategie, które możesz wykorzystać, jeśli doświadczasz przewlekłego bólu pleców. Te wskazówki pomogą Ci radzić sobie z przewlekłym bólem pleców w sposób proaktywny. Nie musisz robić tych rzeczy na zawsze; pomyśl raczej o nich jako o pomocnych narzędziach, które możesz wykorzystać teraz, aby pomóc sobie poradzić z wyzwaniami życia z przewlekłym bólem pleców. Nawet jeśli Twój ból jest teraz najgorszy, te strategie mogą pomóc Ci zmniejszyć obciążenie i poprawić jakość Twojego życia.

Fizjoterapia - czy to dobry pomysł

Fizykoterapeuci są specjalnie przeszkoleni do pomocy osobom z przewlekłym bólem pleców. Mogą oni pomóc Ci znaleźć sposoby radzenia sobie z bólem i poprawić jakość Twojego ruchu. Jeśli nie masz dostępu do fizykoterapeuty, Twój lekarz może być w stanie zapewnić Ci skierowanie. Nawet jeśli lekarz zaleci ćwiczenia, zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty. Pomoże Ci to upewnić się, że nie robisz nic, co mogłoby pogorszyć Twój ból. Fizykoterapeuci mogą również pomóc Ci w stworzeniu domowego programu ćwiczeń, który jest specjalnie dostosowany do Twoich potrzeb. Mają dostęp do różnych narzędzi i sprzętu, który pomoże Ci rozciągnąć i wzmocnić mięśnie. To może pomóc Ci poprawić ogólną siłę, poprawić zakres ruchu i zmniejszyć ból.

Użyj wałka piankowego

Wałki piankowe to świetny sposób na uwolnienie napięcia mięśniowego. Niektórzy ludzie z przewlekłym bólem pleców odkryli, że wałek piankowy może pomóc im z ich bólem. Aby użyć wałka piankowego do walki z bólem pleców, przesuwaj wałek w górę i w dół pleców. Możesz skupić się na obszarach pleców, które doświadczają najwięcej bólu. Możesz również zrobić to z nogami. Jeśli masz fibromialgię, stan, który powoduje rozległy ból w całym ciele, wałek z pianki może być również używany, aby pomóc w bólu i sztywności mięśni. Wałek piankowy może być używany tak krótko jak jedna minuta lub tak długo jak 10 minut. Można go również stosować na innych częściach ciała, takich jak nogi, ramiona, barki i klatka piersiowa.

Wałek piankowy jest ogólnie bezpieczny dla większości ludzi, ale należy sprawdzić z lekarzem przed użyciem jednego. Jeśli masz jakiekolwiek warunki zdrowotne lub urazy, które mogą być pogorszone przez foam rolling, należy najpierw porozmawiać z lekarzem.

Spróbuj technik relaksacyjnych

Jeśli twój ból pleców jest przewlekły i spowodowany stresem, technika relaksacyjna, taka jak medytacja, może pomóc ci się uspokoić, zmniejszyć stres i poprawić sen. Medytacja może pomóc ci zauważyć, kiedy jesteś spięty i może nawet pomóc ci zatrzymać reakcję stresową w twoim ciele. Istnieje wiele różnych rodzajów medytacji, takich jak mindfulness, współczucie i oddychanie. Możesz spróbować różnych rodzajów, aby dowiedzieć się, który działa najlepiej dla Ciebie. Możesz również połączyć medytację z innymi technikami relaksacyjnymi, takimi jak joga, tai chi lub joga. Joga i inne podobne praktyki są również dobre do rozciągania i wzmacniania mięśni.

Jeśli doświadczasz przewlekłego bólu pleców, możesz również wykorzystać techniki relaksacyjne, aby pomóc sobie w radzeniu sobie z bólem. Na przykład, możesz spróbować kierowanej wyobraźni, która pozwala na stworzenie własnego obrazu mentalnego, który może pomóc Ci się zrelaksować. Możesz również spróbować głębokiego oddychania, podczas którego powoli i głęboko wdychasz i wydychasz powietrze. Jeśli masz problemy ze skupieniem się na oddechu, możesz skupić się na słowie lub frazie. Inne techniki relaksacyjne to progresywna relaksacja mięśni, autohipnoza i wizualizacja.

Ćwicz regularnie

Regularna aktywność fizyczna może pomóc Ci w radzeniu sobie z bólem i poprawić jakość życia. W zależności od Twojego stanu, możesz chcieć skonsultować się z fizykoterapeutą na temat tego, jakie aktywności są dla Ciebie najlepsze. Jeśli masz fibromialgię, stan, który powoduje rozległy ból w całym ciele, regularna aktywność fizyczna może pomóc w zarządzaniu bólem i poprawić jakość życia. W niewielkim badaniu przeprowadzonym wśród kobiet z fibromialgią, te które ćwiczyły regularnie zgłaszały mniejszy ból i lepszą jakość snu niż te, które nie ćwiczyły. W innym badaniu kobiety z fibromialgią, które wykonywały ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze lub spacer, zgłaszały mniejszy ból niż te, które uprawiały jogę.

Regularne ćwiczenia mogą również pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi, co może pomóc w zmniejszeniu bólu. Kiedy boli Cię kręgosłup, łatwo jest dopuścić do pogorszenia się Twojej diety. Niezdrowe odżywianie się może prowadzić do przyrostu wagi - a dodatkowe kilogramy mogą bardziej obciążać plecy. Ponadto, nadwaga może powodować lub pogarszać ból dolnej części pleców. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi. Mogą również pomóc w poprawie ogólnej kondycji i zwiększyć poziom energii. Regularne ćwiczenia mogą nawet zmniejszyć stres, który również może przyczynić się do przewlekłego bólu pleców.