Proces starzenia się: Co musisz wiedzieć o chorobach osób starszychKiedy się starzejesz, Twoje ciało się zmienia i jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia pewnych chorób. Proces starzenia się jest naturalny i zdarza się każdemu w pewnym momencie życia. Jednak to, jak szybko to się dzieje i jakie konkretne choroby są podatne na różnią się od osoby do osoby. Jeśli jesteś starszą osobą, która czyta ten artykuł, to prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie są najlepsze sposoby na utrzymanie zdrowego umysłu i ciała w miarę starzenia się. Wiemy to, ponieważ umieściliśmy razem ten pomocny przewodnik o procesie starzenia się i związanych z nim zagrożeniach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dokładnie się starzejemy, o powszechnych chorobach związanych z wiekiem, o środkach zapobiegawczych i nie tylko!

Co to jest starzenie się?

Starzenie się jest procesem, w którym twoje ciało i umysł z czasem tracą siłę, elastyczność i inne ważne cechy. Jest to naturalny proces, którego każdy doświadcza wraz z wiekiem. Chociaż są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby spowolnić ten proces, starzenie się jest nieuniknione. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zdrowy, prawdopodobnie doświadczysz pewnego spadku sprawności fizycznej związanego ze starzeniem się. Tempo starzenia się jest różne dla każdego, ale istnieją pewne czynniki, które mogą przyspieszyć proces starzenia się. Należą do nich:

- Genetyka - Jeśli członkowie Twojej rodziny doświadczyli w młodym wieku zachorowania na pewne choroby, jest prawdopodobne, że Ty również.

- Warunki zdrowotne - Jeśli masz pewne istniejące wcześniej warunki zdrowotne, może to przyspieszyć proces starzenia.

- Środowisko - Jakość powietrza w Twoim regionie, w którym mieszkasz i pracujesz może mieć wpływ na to, jak szybko się starzejesz.

- Stres - Udowodniono, że stres może przyspieszyć proces starzenia. Jeśli chcesz żyć pełnią życia, a jednocześnie starzeć się z wdziękiem, ważne jest, aby dbać o swoje ciało i umysł. Możesz to zrobić na wiele sposobów, w tym stosując zdrową dietę, regularnie ćwicząc, ograniczając stres i wysypiając się. To, jak dobrze dbasz o siebie teraz, będzie miało ogromny wpływ na to, jak szybko się starzejesz.

Rodzaje chorób związanych z wiekiem

Istnieje wiele chorób związanych ze starzeniem się. Niektóre z tych chorób to - demencja i choroba Alzheimera: Demencja jest spowodowana uszkodzeniem mózgu, co prowadzi do utraty pamięci. Choroba Alzheimera jest najczęstszym rodzajem demencji i jest spowodowana degeneracją komórek nerwowych. Choroby oczu: Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) i retinopatia cukrzycowa mogą powodować utratę wzroku i ślepotę u osób w wieku powyżej 50 lat. Choroby uszu: Utrata słuchu jest powszechne w miarę starzenia się ludzi. Choroby takie obejmują szumy uszne, nadwrażliwość na dźwięki (hyperacusis) i utratę słuchu spowodowaną narażeniem na głośne dźwięki. Choroby kości i mięśni: Osteoporoza jest chorobą, która może spowodować, że kości stają się kruche i łatwiej pękają. Osłabienie mięśni jest powszechne wraz z wiekiem. Choroby skóry: Skóra może stać się cieńsza i mniej elastyczna z wiekiem ludzi. Może to utrudnić zapobieganie skaleczeniom i siniakom.

Demencja i choroba Alzheimera

Demencja jest rodzajem zaburzenia mózgu, które powoduje, że osoba doświadcza zmian w swojej pamięci, myśleniu i zachowaniu. Choroba Alzheimera jest najczęstszym rodzajem demencji. Szacuje się, że jedna na 10 osób w wieku powyżej 65 lat ma chorobę Alzheimera. O ile normalne jest, że z wiekiem każdy doświadcza pewnego pogorszenia pamięci, o tyle osoby z chorobą Alzheimera doświadczają poważniejszych zaburzeń poznawczych. Objawy choroby Alzheimera obejmują: - Problemy z pamięcią - Problemy z językiem i komunikacją - Problemy z uwagą i koncentracją - Zmiany nastroju i osobowości - Problemy z codziennymi umiejętnościami życiowymi, takimi jak toaleta i jedzenie Im wcześniej wykryjesz chorobę Alzheimera, tym więcej masz możliwości leczenia. 6 na 10 osób z chorobą Alzheimera jest diagnozowanych w wieku 65 lat lub więcej.

Utrata wzroku i ślepota

Z wiekiem nasze oczy są bardziej podatne na choroby oczu. Niektóre z tych chorób obejmują AMD i retinopatię cukrzycową, które mogą powodować utratę wzroku i ślepotę. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania utracie wzroku jest regularne badanie oczu. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną ślepoty wśród osób powyżej 50 roku życia. Osoby z AMD tracą wzrok z powodu uszkodzenia siatkówki. AMD można zapobiec, nosząc okulary przeciwsłoneczne i zaciemniające, gdy jesteś na zewnątrz. Suplementy diety, takie jak Zeaksantyna, Luteina i Witamina E mogą pomóc w ochronie oczu przed uszkodzeniem spowodowanym przez niebieskie światło emitowane ze smartfonów lub komputerów. Jeśli już rozwinęła się u Ciebie choroba oczu, suplementy diety takie jak Zeaksantyna, Luteina, Witamina A i C mogą pomóc spowolnić proces degeneracji. Retinopatia cukrzycowa jest kolejną wiodącą przyczyną utraty wzroku u osób z cukrzycą. Retinopatia cukrzycowa występuje, gdy naczynia krwionośne w siatkówce są uszkodzone przez wysoki poziom cukru we krwi. Możesz zapobiec retinopatii cukrzycowej poprzez utrzymanie zdrowego poziomu cukru we krwi.

Utrata słuchu

Utrata słuchu jest powszechna z wiekiem, ale można jej zapobiegać i leczyć. Chociaż utrata słuchu związana z wiekiem jest naturalną częścią procesu starzenia się, istnieją również inne przyczyny, które mogą powodować utratę słuchu u starszych osób. Należą do nich narażenie na głośne dźwięki, choroby i niektóre leki. Dieta bogata w witaminę C i witaminę E, oleje rybne i cynk okazały się pomocne w ochronie słuchu. Regularne ćwiczenia mogą być również pomocne w ochronie słuchu, ponieważ zwiększają przepływ krwi do uszu i pomagają organizmowi uwalniać endorfiny. Jeśli masz ubytek słuchu, dostępnych jest wiele urządzeń wspomagających, które mogą pomóc Ci w codziennym życiu. W zależności od stopnia ubytku słuchu, możesz skorzystać ze wzmacniaczy dźwięku, takich jak aparaty słuchowe lub implanty ślimakowe.